هوای پایتخت هر روز بدتر از دیروز

 

هوای پایتخت هر روز بدتر از دیروز

مردم تهران منتظر سونامی ابتلا به سرطان باشند

تاثیر مخرب آلودگی هوا بر جسم و روان کودکان تهرانی

دلیل افزایش سکته قلبی در هوای آلوده

آلودگی هوا امسال در تهران رکورد زد

فریاد رسی برای آلودگی هوای تهران نیست

وقتی هوای آلوده وارد بدن می شود خون نیز آلوده می گردد

در حسرت هوای پاکی که نداریم

آلودگی هوا تصلب شرائین را افزایش می دهد

آلودگی هوا باعث کم خونی می‌شود

Air pollution, lung cancer are linked

سوگواره‌ای برای هوای پاک

سرطان ریه

 

 

آلودگی هوا سلامت جسم و روان را کاهش میدهد ، شادی و نشاط را از بین می برد و در نهایت کشور را ضعیف ، فقیر و وابسته می کند.

 

مشکل بزرگ ترافیک و آلودگی هوای تهران با ساخت زیرگذرها، پلها ی هوایی و یا  ساخت بزرگ راه ها حل نمیشود. تنها با محدود کردن عبور و مرور منابع اصلی تولید آلودگی هوای تهران یعنی «  اتو موبیلها و موتور سیکلتها » میتوان مشکل آلود گی هوای تهران را حل کرد. تنها راه حل عملی و بسیار ارزان + و موثر گسترش ناوگان اتوبوسرانی است. با چند ده و شاید چند صد برابر کردن تعداد اتوبوسها ، حرکت بموقع آنها، تمیزی ،امنیت و حرکت شبانه روزی در مسیرهای اصلی و خیابانهای فرعی نه تنها مشکل ترافیک بلکه مشکل خطرناک آلودگی هوا حل خواهد شد. باید همزمان باگسترش ناوگان اتوبوسرانی محدودیتهای بسیار شدیدی برای رفت و آمدهای اتو موبیلها و موتورسیکلتها ی شخصی اعمال شود.

ساخت پارکینگهای طبقاتی با خدمات ارزان بسیار راه گشا خواهد بود و گسترش مترو زمانی مفید خواهد بود که از هر جایی تا ایستگاه مترو فقط ۵ دقیقه پیاده روی فاصله باشد.

 
مسلمأ  افزایش نرخ جرایم رانندگی، فرهنگسازی و قانونمند سازی تمام جوانب عبور و مرور و همچنین ساخت پلهای مجهز به پله برقی بر سر بسیاری از چهارراههای شهر میتواند تا حد زیادی عبور عابرین پیاده و وسایل نقلیه را تسهیل بخشد و به آن شکلی منظم و متمدن دهد. تدابیر دیگری  مانند گسترش فضای سبز در تمامی شهر مخصوصا در غرب تهران ، ساخت پارکینگهای طبقاتی ،احداث مسیر مخصوص دوچرخه سواری  در کنار خیابانها بین پیاده رو و خیابان که متاسفانه امروز در این مسیر اتوموبیلها پارک می کنند،استاندارد سازی میزان آلایندگی وسایل نقلیه، تبدیل چراغهای چشمک زن زرد و قرمز «که در واقع باید در بیرون از شهرها استفاده شود»  به چراغهای معمولی سبز و قرمز و افزایش زمان چراغ زرد از ۳ به ۶ ثانیه میتواند تاثیری زیادی در کاهش هرج ومرج حاکم بر ترافیک و آلودگی هوا داشته باشد .

در سالهای اخیر بارها اعلام شد ه است که مهمترین علت مرگ و میر در تهران سکته است. آلودگی هوا ٫ آلودگی صوتی و از همه مهمتر ناامنی حاصله از عبور و مرور بدون ضابطه و قانون موتور سیکلتها در شهرهای بزرگ از عوامل مهم و اصلی در تشدید بیماریهای عصبی و استرس زا می باشند. استرس خود به تنهایی از دلایل اصلی بسیاری ا ز بیماریهای عروقی، فشار خون بالا و در نتیجه بیماریها ی مختلف و ‌سکته های قلبی و مغزی است. بنابر این اولین قدم در را ه بهبود سلامت و کاهش بیماریهای مختلف باید با قانونمند سازی عبور و مرور موتور سواران برداشته شود.  

+ برای  ساخت تونل توحیدچهارصد میلیارد تومان هزینه شد بدون آنکه این زیرگذر تاثیر مثبتی بر روی ترافیک منطقه داشته باشد. با چهارصد میلیارد تومان میتوانستیم  تعداد بسیار زیادی اتوبوس مدرن خریداری کنیم .

 

/ 0 نظر / 3 بازدید