زیبا سازی و یا زشت سازی شهر تهران ؟

 

تهران شهر شلوغی است و نمای ساختمانها نیز بسیار آشفته و ناهم آهنگ می باشد و نقاشی های چند ماه اخیر شهرداری بر روی ساختمانها با هدف زیبا سازی پشت و نمای کناری ساختمانها و شهر نه تنها شهر ما را زیباتر نکرده بلکه بر خلاف انتظار ظاهر شهر ما را آشفته تر ٫ زشت تر و استرس زا تر کرده.

در چنین شهر ی با ظاهری خاکستری و آشفته باید سعی کرد فضا و نمای شهری آرام بخش تر شود و به همین دلیل نما ی ساختمانها و شهر در حد امکان باید دارای طراحی های خو ش رنگ ٫هم آهنگ ٫ ساده و آرام بخش باشد. بجای استفاده از رنگ و نقاشی و طراحی های آشفته می توان از سیمانهای رنگی که دوامی بسیار طولانی تر از رنگها دارد استفاده کرد و بدینوسیله فضایی آرام بخش با طراحی های خو ش رنگ و ساده بوجود آورد. هزینه هنگفت نقاشی با رنگ با اصل اصلاح الگوی مصرف در تضاد است.

دیوارهایی که توسط شهرداری و با استفاده از رنگ « زیبا سازی » شده طولی نمی کشد که در اثر فرسایش به منظره ای آزار دهنده و زشت تبدیل خواهد شد. مناطقی در کنا ر اتوبان چمران وجود دارد که تصاویر درخت بر روی دیوارها نقاشی شده ! یک حساب سر انگشتی این واقعیت را آشکار می کند که با صرف هزینه ای بسیار کمتر از آنچه در آنجا خرج شده می توانستند نهال درختان واقعی را در نزدیکی دیوار ها و نماها بکارند و زیبایی واقعی و طبیعی را در آنجا بوجود آورند.

اجرای طرح « زیبا سازی» نه تنها شهر خاکستری ما را در بعضی از مکانها زیبا نکرده و نمای عمومی ساختمانها و شهر را آشفته تر نموده بلکه از نظر اقتصادی مغرون به صرفه نیست . روانشناسی رنگها و کاربرد آنها در تزئینات شهری علمی است بسیار مهم و کاربردی . برخی از رنگها روی ذهن ما تاثیرات مختلفی می گذارند و برخی تاثیر فیزیکی فوق العاده ای دارند. بنا براین با بکارگیری رنگهای مناسب در محیط اطرافمان می توان از تاثیرات مثبت آنها بر روی ذهن ، روحیه و جسم بهره مند شد.

استفاده از سیمانهای رنگی و ساده در نمای کناری ساختمانها زیباتر ٫ ارزانتر ٫ آرامش بخش تر و بسیار بادوام تر و انتخابی اقتصادی تر از استفاده از رنگ و نقاشی طرحهای آشفته که حتی از نظر مهندسی ترافیک مانعی برای تمرکز راننده به روی ترافیک بحساب می آید می باشد. بعد از نقاشی شهرداری بر روی نمای ساختمانها باید به یکی دیگر از فعالیتهای « زیبا سازی » که این روزها بدجوری مد شده است اشاره کنیم و آن حذف نیمی از پوشش سبز درختان و هرس اشکال هندسی و یا شکل پرندگان و حیوانات به درختان دادن است.

اینگونه « هنرنمایی» درواقع نیمی از سطح سبز درخت را نابود میکند. طبیعت هوشمند بعد از میلونها سال تکامل تدریجی زیباترین موجودات زنده را که درختان می باشند شکل داده و اشکال مختلف درختان زیبایی کامل و با هکمتی دارند و این شکل ظاهری درختان مستقیما بر روح و روان انسانها تأثیر قابل محسوس ٫ مثبت و آرم بخشی دارد.

امروز چه طرز فکری بر روی ذهن طراحان طبیعت شهری ما اثر گذاشته است که اینگونه علاقمند شده اند شکل زیبای درختان را نابود کنند و با هرس های زشت درختان و درختچه ها را به اشکال و مجسمه های زشت هندسی و ناهم آهنگ تبدیل کنند؟ زیبایی طبیعی درختان کامل و بی همتا است و باید این زیبایی های طبیعی شهر را حفظ نمود. شهری امن، سبز، پاک و منظم شهری است زیبا .

برای زیباسازی یک شهر باید آرامش، همآهنگ سازی و نظم ایجاد نمود و آلودگی بصری را کاهش داد . ایجاد امنیت عمومی و فضای سبز و کافی برای پیاده روی و استراحت شهروندان ، ساخت ایستگاه های اتوبوس ساده و یک شکل ، کفپوشهای یکسان و مقاوم ، نورپردازیهای یکسان و مناسب ، درختکاری فراوان ومناسب . اطلاع رسانی مناسب و کافی از طرق مختلف مخصوصا به کمک تابلوهای راهنما از روشهای ساده و ارزان زیباسازی یک شهر است.

قرار دادن سطل زباله های ساده ٬ کاربردی و به تعداد کافی در تمام خیابانها و کوچه های شهر. نصب تابلوهای تجاری یکسان و روشن ، نصب تابلوهای راهنمای مناسب، واضح و خوانا ، متمدن سازی رفت و آمد و نظم در ترافیک و .... بخش کوچکی از روشهای مهم زیباسازی یک شهر است.

/ 0 نظر / 7 بازدید