دارآباد ـ ۹ فروردین ۱۳۹۳

 

سفر بجای نوروز

در چند دهه اخیر بدلایل مختلف در مراسم نوروز تغییرات بسیار مهمی پدید آمده.

در مراسم نوروز چند سال اخیر همه ما شاهدیم که بتدریج دید و بازدیدهای فامیل و دوستان کم شده  . علاوه بر این بسیاری از مردم در طول ایام نوروز یک و یا چند سفرکوتاه و بلند را جانشین دید و بازدیدهای نوروزی کرده اند. این تغییرا ت واقعیتی انکار ناپذیر است.

با اینکه تعداد سفرها در نوروز بشدت افزایش پیدا کرده ، اما متاسفانه کار فرهنگی آموزشی کمی برای بالا بردن فرهنگ سفردرجامعه شده است.

متاسفانه با رعایت نکردن قوانین و حقوق دیگران در این سفرها جان یکدیگر را با نادانی و بی‌توجهی‌های خود میگیریم و هرجا که میرویم تا جایی که میتوانیم محیط پیرامون خودمان را آلوده و تخریب میکنیم . کنار تمام جاده های بین شهری تبدیل به زباله دان شده ، بعضی از افراد در شهرستانها و روستاها تا میتوانند مسافران را می چاپند و یا به روشهای مختلف آنها را مورد اذیت و آزار قرار میدهند.

وضعیت بهداشتی و سرویس دهی رستورانها ، مسافرخانه ها ، هتلها ، فرودگاهها ، ایستگاههای قطار ، مکانهای دیدنی و بین راهی ، داخل شهرها و روستاها فاجعه بار است.

خلاصه اینکه حالا که تعداد سفرهای نوروزی رونقی بیسابقه یافته و کم کم میرود که سفر جای مراسم کهن نوروزی را بگیرد، مسئولین باید فکری به حال وضعیت جادهها ، امنیت مسافران ،حقوق مصرف کننده ، وضعیت بهداشت ، وضعیت امنیت مسافران و ... کنند.

همه ما باید بکوشیم فرهنگ سفر رفتن ارتقاء پیدا کند و نهادینه شود​ ، علاوه براین باید با ترویج فرهنگ مهمانپذیری زمینه توسعه صنعت گردشگری را فراهم کنیم. در سفرهای نوروزی جای فرهنگ سازی و وضع و اجرای قوانین خوب خالی است.

 

طبیعت جای زباله نیست

دارآباد ـ ۹ فروردین ۱۳۹۳

بهار ـ ۳

 

طبیعت جای زباله نیست

 

درود برتو ای بهار

 

درود برتو ای رستاخیز معجزه آسای خورشید و زمین

درود بر نسیم پر از اسرارت ،

درود بر صفای کوهسارانت ،

درود بر آوای خوش جویبارانت.

 

طبیعت جای زباله نیست

طبیعت جای زباله نیست

 

گلهای وحشی لبخند پر از راز و رمز سیاره زمین هستند.

 

طبیعت جای زباله نیست

طبیعت جای زباله نیست

پیاز گل نرگس که در ۷ آبان ۱۳۹۱ کاشتیم امروز گل داده

طبیعت جای زباله نیست

طبیعت جای زباله نیست

 

وقتی نگاه تجاری به طبیعت پیدا کردیم در نتیجه آن دو اتفاق می افتد:

ـ اول اینکه از بودن در طبیعت کمتر لذت میبریم

ـ دوم اینکه این نگاه معمولا یکی از علت های تخریب و نابودی طبیعت چه در سطح خُرد و چه در سطح کلان میشود.

 

طبیعت جای زباله نیست

/ 0 نظر / 10 بازدید