دارآباد ـ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

 

آیا باید ریشه های بزه کاری ، کژ رفتاریها و بد اخلاقی های بزرگسالان را درآنچه در کودکی تجربه کرده اند جستجو کرد؟

 

 

 

تاثیر مشاجرات بر کودکان

تجربه منفی مشاجرات والدین در کودکی یکی از ریشه های اصلی مشکلات شخصیتی افراد

ناسازگاری والدین منبع شایع بروز استرس در زندگی کودکان است که بر عملکرد مغز آنان تاثیر می‌گذارد.

 مغز ۲۰ نوزاد خوابیده ۶ و ۱۲ ماهه را با استفاده از تصویربرداری مغناطیسی بررسی کردند و دریافتند کودکان جملات بی معنی فردی بالغ که در حال عصبانیت شدید، عصبانیت ملایم، حالت طبیعی و خوشحالی بیان شده بود را شنیده بودند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که نوزادان از ناسازگاری والدین خود آگاه هستند و این کشمکش‌ها بر کنترل مغزی و احساسی آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

والدین سالم و نرمال رفتارهای مختلف خود را با در نظر گرفتن روحیات کودک خود تنظیم می‌کنند. والدینی که از نظر شخصیتی مشکل دارند در هنگام مشاجرات خود آن را به بچه‌ها هم منتقل می‌کنند و با گفتن کلماتی همچون بچه شلخته، بچه بی‌تربیت، بچه بی‌انضباط و.... خود را اندکی تخلیه می‌کنند.

به نوشته آخرین شماره نشریه پزشکی اصول بهداشت روانی ، احتمال بروز افسردگی در کودکانی که شاهد مشاجره های دایمی والدین خود هستند ، بیش از دیگر همسالانشان است. کودکان به محض بلند شدن صدای پدر و مادر دچار نگرانی و احساس ناامنی می شوند.

ارتباط عمیق عاطفی کودک با مادر، او را به طرز وسواس گونه ای نگران مادر می کند. کودک از هر خطری که به زعم خودش مادر را تهدید کند شدیدا هراسان می شود. دعوای والدین از نظر کودکان خطری برای مادر محسوب می شود. اگر چه کودک هیچ واکنشی نشان ندهد، نمی توان نگران و استرس او را از دعوای والدین انکار کرد. بنابراین یکی از حقوق مسلم کودک نیاز او به تامین امنیت مادر است. امنیتی که کودک بتواند از آن مطمئن شود به و تداوم آن اعتماد پیدا کند. این نگرانی های مفرط و تکراری تنها به لحاظ روحی مشکل ساز نیستند بلکه به لحاظ جسمانی هم بسیار آسیب زا هستند.

در روانپزشکی، ترشح نابجا و مخرب هورمونها در مواقع استرس و ترس اثبات شده است. این هورمونها در خون رسوب کرده و سم می شوند. به همین جهت کودکان خانواده های آشفته، بیماریهای بیشتری را تجربه می کنند و از آنجا که نگاه و طرز فکرشان هم از همین استرسها و ناامنی ها تاثیر می پذیرد بیش از سایر کودکان در معرض ابتلا به بزهکاری قرار می گیرند.

مصرف سیگار، ترس، اضطراب، کاهش اعتماد به نفس، افت تحصیلی، افسردگی، سوء مصرف الکل و مواد مخدر نتیجه مشاجرات والدین بر کودکان و نوجوانان است. همچنین جذب شدن نوجوانان در گروه‌ها و دوستانی که مشکلات رفتاری دارند یکی دیگر از عواقب نزاع‌های والدین است. مشاجره والدین در حضور فرزندان عواقبی دارد که خیلی قابل جبران نیست.

منبع

منبع

منبع

منبع

در حالی که علوم روانشناسی و جامعه شناسی بر این معتقدند که مشاجرات خانوادگی شخصیت کودکان را تخریب می کند ، باید از خود سوال کرد که کودکانی که با تنبیه و سوء استفاده های شدیدتری روبرو هستند چگونه شخصیتهایی پیدا خواهندکرد ؟

طبیعت جای زباله نیست

دارآباد ـ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

بهار ـ۱۱

توکا

توکا

/ 0 نظر / 8 بازدید